NOWA EDYCJA MAPY HAŁASU JUŻ DOSTĘPNA |

NOWA EDYCJA MAPY HAŁASU JUŻ DOSTĘPNA

26-09-2022

Jest to kolejna – czwarta edycja mapowania akustycznego (2009, 2012, 2017), której ustawowym terminem jest 30 czerwca 2022 roku. W obecnej rundzie została dokonana ocena stanu akustycznego środowiska w wyniku oddziaływania hałasu drogowego, szynowego (kolej oraz tramwaje) oraz przemysłowego.

Mapa akustyczna nie jest pojedynczą mapą, ale zbiorem informacji opisowych i graficznych opisujących klimat akustyczny miasta. W jej skład wchodzi zestaw map obrazujących długookresowe średnie poziomy dźwięku A dla pory dzienno-wieczorowo-nocnej (wskaźnik LDWN) oraz nocnej (wskaźnik LN). Każdy z tych wskaźników został obliczony dla czterech rodzajów źródeł hałasu: drogowego, kolejowego, tramwajowego i przemysłowego.
Na potrzeby mapy akustycznej powstała także mapa wrażliwości hałasowej. Celem tej mapy jest wskazanie wartości dopuszczalnych poziomów hałasu dla określonych obszarów na terenie Gorzowa Wielkopolskiego. Na podstawie mapy wrażliwości zostały opracowane mapy terenów zagrożonych ponadnormatywnym hałasem dla poszczególnych źródeł hałasu.

Zwraca uwagę fakt, iż z każdą edycją map, obserwuje się znaczne zmniejszenie narażenia mieszkańców na hałas. Jest to m.in. wynikiem działań podjętych w ramach uchwalonych programów ochrony środowiska przed hałasem, które jako akt prawa miejscowego zobowiązują do realizacji zapisów z zakresu ochrony przed hałasem.

Mapa akustyczna jest wstępem do opracowania programu ochrony środowiska przed hałasem, którego celem jest dostosowanie poziomu hałasu do wymaganych standardów jakości środowiska